Laikapstākļi ir neparedzama stihija, kas spēj diktēt cilvēka dzīves apstākļus, ietekmēt lauksaimniecību, tūrismu un pat noskaņojumu.
Tas ir aktuāli daudzām teritorijām, arī Eiropai, kur klimata īpatnības veidojas sarežģītas gaisa masu mijiedarbības rezultātā. Izpratne par šiem procesiem ļauj ne tikai prognozēt, bet arī pielāgoties mainīgajiem apstākļiem.
Gaisa masas: neredzami laikapstākļu arhitekti
Jebkura meteoroloģiskā prognoze balstās uz gaisa masu kustības un transformācijas analīzi. Šie milzīgie gaisa apjomi, kam raksturīgas salīdzinoši viendabīgas temperatūras un mitruma īpašības, veidojas virs noteiktiem Zemes reģioniem un tad pārvietojas, nesot līdzi laikapstākļu izmaiņas. Piemēram, arktiskās gaisa masas, kas veidojas virs polārajiem ledājiem, atnes aukstu un sausu gaisu, kamēr tropiskās – siltumu un mitrumu.
“Ciklons, kas ietekmēja Eiropu, zaudē spēku un dod vietu augsta spiediena zonai, turklāt gaisa masas pārvietojas no dienvidrietumiem. Rezultātā mēs novērosim siltuma un aukstuma periodu maiņu, bet, sākot ar nākamo nedēļu, proti, no 13. jūlija, temperatūra kļūs pavisam jūlija cienīga, lai gan nesasniegs ekstrēmas vērtības,” norādīja prognožu centra “Meteo” vadītājs Aleksandrs Šuvalovs.
Tas ir uzskatāms piemērs, kā gaisa masu maiņa nosaka temperatūras režīmu un nokrišņus. Gaisa plūsmu dinamikas izpratne ir galvenais aspekts meteoroloģijā un fiziskajā ģeogrāfijā, kas ļauj speciālistiem veidot precīzas prognozes.
Austrumeiropa: klimata kontrasti
Austrumeiropa ir reģions ar unikālu un ārkārtīgi daudzveidīgu klimatu. Šeit sastopamas gan izteikti kontinentālas, gan nedaudz musonu iezīmes. Tieši šeit īpaši spilgti izpaužas Atlantijas okeāna un Skandināvijas gaisa masu ietekme.
Baltijas jūras piekrastē prognozēti karsti laikapstākļi ar temperatūru 25…30 grādu. Piejūras kontinentālajā daļā gaiss var sasilt līdz 32…33 grādiem. Naktīs temperatūra būs 15…20 grādu, bet skaidrā laikā var pazemināties līdz 12…14 grādiem. Tomēr pēc nedēļas var atgriezties milzīgs aukstuma ciklons, ar temperatūru dienā ne vairāk par 15 grādiem.
Lasi vēl: Eksperts: šīs piektdienas laikapstākļi var līdzināties 2023. gada augusta vētrai
Piekrastes zonas un citos piekrastes reģionos, vienmēr saglabājas augsts mitrums, kas ietekmē temperatūras uztveri.
Meteoroloģiskās parādības un zemes zinātnes
Laikapstākļu un klimata izpēte ir sarežģīts starpdisciplinārs process, kas aptver tādas jomas kā atmosfēras zinātnes, fiziskā ģeogrāfija un pat okeanogrāfija. Meteoroloģiskie procesi, piemēram, cikloni, anticikloni, atmosfēras frontes, ir dažādu gaisa masu un enerģētisko procesu mijiedarbības rezultāts atmosfērā.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā